![](https://andreaskatsaniotis.gr/wp-content/uploads/2021/10/IMG_0345-e1634041235846.jpg)
06 Οκτ Συνάντηση με τον Πρέσβη της Γερμανίας Ernst Reichel
Συνάντηση με τον Πρέσβη της Γερμανίας Ernst Reichel
![IMG_0345-e1634041235846 IMG_0345-e1634041235846](https://andreaskatsaniotis.gr/wp-content/uploads/2021/10/IMG_0345-e1634041235846-1100x590.jpg)
Ο Υφυπουργός Εξωτερικών, Ανδρέας Κατσανιώτης, υποδέχθηκε σήμερα, 6 Οκτωβρίου 2021 στο γραφείο του, τον Πρέσβη της Γερμανίας, Ernst Reichel. Κατά τη συνάντηση, η οποία διεξήχθη σε εγκάρδια ατμόσφαιρα, οι δύο πλευρές υπογράμμισαν το άριστο επίπεδο των διμερών σχέσεων και διερεύνησαν τις δυνατότητες περαιτέρω ενίσχυσης και εμβάθυνσης της συνεργασίας τους.
Ο κ. Κατσανιώτης, αναφέρθηκε στην ελληνική Διασπορά, και ειδικά στους Έλληνες που διαβιούν στην Γερμανία, τονίζοντας τη δημιουργική παρουσία και συνεισφορά τους σε πολιτικό, οικονομικό και πολιτιστικό επίπεδο. Από πλευράς του, ο κ. Reichel ενημέρωσε τον Υφυπουργό για την εσωτερική κατάσταση μετά τις πρόσφατες εκλογές στη Γερμανία και επεσήμανε ότι η ελληνική παρουσία στη χώρα του αποτελεί γέφυρα φιλίας και συνεργασίας μεταξύ των δύο λαών.