![](https://andreaskatsaniotis.gr/wp-content/uploads/2021/10/246242292_2827758407463291_3488262576126099878_n-e1634718196532.jpg)
18 Οκτ Συνάντηση με τον Επίτροπο Προεδρίας της Κυπριακής Δημοκρατίας για Ανθρωπιστικά θέματα και θέματα Αποδήμων, Φώτη Φωτίου
Συνάντηση με τον Επίτροπο Προεδρίας της Κυπριακής Δημοκρατίας
για Ανθρωπιστικά θέματα και θέματα Αποδήμων, Φώτη Φωτίου
![246242292_2827758407463291_3488262576126099878_n-e1634718196532 246242292_2827758407463291_3488262576126099878_n-e1634718196532](https://andreaskatsaniotis.gr/wp-content/uploads/2021/10/246242292_2827758407463291_3488262576126099878_n-e1634718196532-1100x590.jpg)
Ο Υφυπουργός Εξωτερικών, Ανδρέας Κατσανιώτης, υποδέχθηκε σήμερα, 18 Οκτωβρίου 2021 στο γραφείο του, τον Επίτροπο Προεδρίας της Κυπριακής Δημοκρατίας για Ανθρωπιστικά θέματα και θέματα Αποδήμων, Φώτη Φωτίου. Η συνάντηση, η οποία διεξήχθη σε εξαιρετικά φιλική ατμόσφαιρα, πραγματοποιήθηκε εν όψει της αυριανής τριμερούς Συνόδου Κορυφής Ελλάδας – Κύπρου – Αιγύπτου.
Οι δύο πλευρές επιβεβαίωσαν το άριστο επίπεδο των διμερών σχέσεων και την κοινή βούληση τους για περαιτέρω εμβάθυνση της συνεργασίας τους σε θέματα Διασποράς. Αξιολόγησαν, επίσης, την πορεία της μέχρι τώρα συνεργασίας τους, κάνοντας ειδική αναφορά στο πρόγραμμα φιλοξενίας νέων της Διασποράς «Νόστος».
Τέλος, συζήτησαν τα επόμενα βήματα και διερεύνησαν τις δυνατότητες ανάληψης κοινών πρωτοβουλιών και ανάπτυξης δράσεων, σε συνεργασία με τις κοινότητες της Διασποράς των δύο χωρών.